• User
Dostopnost

VELIKOST PISAVE

Ab

Slog pisave

Velike Krepko

Barva Tema

  • Privzeta tema
  • Črno-bela
  • Rumeno-modra
  • Črno-bež
  • Zeleno-črna

Ponastavi Zapri
Blog

Obisk tujine: DUNAJ - primer dobre prakse povezane s stanovanjsko politiko in recikliranjem prostora

Piše

Ajda Kafol Stojanovič

11.09.2023

V okviru projekta »Skupna infrastruktura za prostorske informacije v projektu Zeleni slovenski lokacijski okvir - načrtovanje, vzpostavitev in upravljanje« smo 7. in 8. septembra obiskali Dunaj, da bi pridobili več informacij o dobrih praksah na področju urbanističnega/prostorskega načrtovanja, povezanih s stanovanjsko politiko in recikliranjem prostora.

Dunaj smo obiskali:

Georgi Bangiev (MNVP), Ines Lupše (MNVP), Andrej Mesner (IGEA), Tomaž Černe (IGEA), Jernej Tekavec (UL FGG), Janez Šušteršič, Ajda Kafol Stojanović

Prvi dan, 7. september 2023

1. Dopoldan smo si skupaj s predstavnico TU Wien in »lokalko« ogledali eno izmed večjih novih urbanih sosesk na Dunaju - Nordbahnviertel, ki je nastala (in še nastaja) na nekdanjem železniškem območju Nordbahnhof, več o projektu na https://www.wien.gv.at/stadtplanung/nordbahnhof in Vom Bahnhof zur Freien Mitte (arcgis.com). Območje se razteza na 85 hektarjih, večji del je dokončan, posamezni deli so še v gradnji.

Sliki: Levo: prikaz območja izgradnje, v letu 2027 bo dokončan severni rdeči del. Desno: Urejenost odprtih bivalnih površin v naselju.

Območje je namenjeno tako javnim najemnim (cca 2/3) kot lastniškim stanovanjem (cca 1/3). Javna najemna stanovanja so na Dunaju prevladujoč tip najemnih stanovanj (okvirna višina najemnine znaša 8,5-10 EUR/m2). Območje je z okolico izredno dobro povezano z javnim prevozom, zaznamujejo ga kvalitetne zunanje površine, mešana raba prostora, delovna mesta in razvita družbena infrastruktura.

2. Nato smo se odpravili do Aspern Seestadt, novega poselitvenega območja severovzhodno od mesta, ki se razvija na degradiranem območju nekdanjega letališča Aspern. Območje bo do leta 2030 nudilo stanovanja za več kot 25.000 ljudi in več kot 20.000 delovnih mest (Dunaj se sooča s prirastom prebivalstva predvsem zaradi migracij in kvalitetne stanovanjske politike). Razvoj zemljišč, gradnjo infrastrukture in ostale aktivnosti koordinira razvojna agencija Wien 3420 AG, ki smo jo obiskali. Območje je odlično povezano s centrom Dunaja (metro, 25min do centra) in predstavlja zgled prometnemu planiranju, saj je bil metro na območju zgrajen najprej, še pred stanovanji in ostalimi objekti.

Več o projektu je dostopno na: https://www.aspern-seestadt.at/en

3.Popoldan smo se odpeljali v mesto Tulln ob reki Donavi, slabo uro vožnje oddaljeno od Dunaja, kjer smo obiskali njihovo hišo digitalizacije, se seznanili z vizijami občine in tekočimi projekti na temo ohranjanja tal. Tulln je znan kot »mesto rož« z urejenimi zunanjimi zelenimi površinami, mesto ima vizijo zgoščevanja in ne širjenja pozidave na kmetijska zemljišča, poudarek daje projektom prilagajanja na podnebne spremembe, sonaravnim rešitvam in energetski učinkovitosti stavb. Sprehodili smo se po Nibelungenplatz, ki se trenutno spreminja iz parkirišča v park in je dober primer preprečevanja t. i. »soil sealing«. V mestu se pogosto poslužijo referendumov, na katerih lahko prebivalstvo odloča o pomembnih urbanističnih projektih, ki se bodo izvedli. Tako je na primer prebivalstvo odločilo, katera verzija ozelenitve bivšega parkirišča se bo izvedla. V hiši digitalizacije v Tulln-u smo bili navdušeni nad impresivnim showroom-om, kjer je na ogled 360° LED predstavitev na temo digitalizacije; tablični računalniki na katerih je prikazano digitalno mesto s pomočjo obogatene resničnosti; videli smo lastnega 3D dvojčka iz oblaka točk itd.

Slika: Showroom v House of Digitalization v Tulln-u.

Več o Tulln-u in njihovih aktivnostih:

·         https://www.tulln.at/

·         https://www.virtuelleshaus.at/realeshaus/en

·         https://www.tulln.at/aktuelles/nibelungenplatz-beteiligungs-und-planungsprozess

 

Drugi dan, 8. september 2023

Drugi dan smo se odpravili do t. i. avstrijskega stanovanjskega sklada, torej organizacije GBV »The Austrian Federation of Limited-Profit Housing Associations«, ki združuje 182 ponudnikov javnih najemnih stanovanj po Avstriji, njihovo delovanje in njihov dobiček pa je omejen s stanovanjskim zakonom in področnimi predpisi. Pojasnili so nam ekonomski model gradnje javnih najemnih stanovanj na Dunaju, njihovo zakonodajo in posebnosti stanovanjske politike. Kot zanimivost ima Dunaj slabo razvite ukrepe zemljiške politike, saj ima stanovanjsko politiko tako močno, da dejansko ne potrebujejo posebnih ukrepov za aktivacijo zemljišč. Ta so večinoma javna (občinska, državna), komunalno jih opremi občina, nato pa se prodajo za namen gradnje javnih najemnih stanovanj. Dunaj ima v prostorskem planu posebno kategorijo »building land for subsidized housing«, pri čemer sta 2/3 zemljišč namenjeni javnim najemnim stanovanjem, cena zemljišč je omejena s 188 EUR/m2, takšnih zemljišč se ne sme prodati naslednjih 40 let.

Več o organizaciji, njenem delovanju in stanovanjski politiki na Dunaju: https://www.gbv.at/english/

Piše

Ajda Kafol Stojanovič

11.09.2023

Teme tega članka